فراصوت تجهیز ایرانیان

هر آنچه از التراسونیک می خواهید…

ترنسدیوسر التراسونیک

ترنسديوسر التراسونيک

ترنسدیوسر وسیله ­ای است که انرژی را از یک نوع به نوع دیگر تبدیل می­ کند. ترنسدیوسر التراسونیکی انرژی الکتریکی با فرکانس بالا را به موج صوتی (حرکت مکانیکی) که به صورت پالس آکوستیک یا موج فشار نامیده می­ شود، تبدیل می­کند. نمونه­ هایی از ترنسدیوسرهای شستشوی التراسونیکی در شکل 1 نشان داده شده است. دو نوع عمده ترنسدیوسر التراسونیکی وجود دارد:

  • با محرکه مغناطیسی
  • با محرکه پیزوالکتریک

که هر دو انرژی الکتریکی را به ارتعاشات مکانیکی تبدیل می ­کنند که تفاوت آنها در روش تبدیل است.

انواع ترانسدیوسر التراسونیکی

ترنسديوسر مگنتواستراکتيو (Magnetostrictive Transducer)

ترنسدیوسر با محرکه مغناطیسی از اصل مغناطیس شدن استفاده می­کند که طبق آن مواد فرومغناطیس در اثر میدان مغناطیسی متناوب تغییر ابعاد می­دهند. در ابتدا انرژی الکتریکی متناوب توسط کویل به میدان مغناطیسی متناوب تبدیل شده و این میدان با ایجاد تغییرات ابعادی در ورقه نیکلی یا سایر مواد فرومغناطیس به موج صوتی تبدیل می­شود یعنی ارتعاشات مکانیکی با فرکانس التراسونیکی تولید می­کند (شکل 2). در این حالت فرکانس ارتعاشی نصف فرکانس انرژی الکتریکی منبع است. به علت محدودیت­های مکانیکی از ترانسدیوسرهای با محرکه مغناطیسی (مگنتواستریکتیو) به ندرت در فرکانس­های بالای kHz20 استفاده می­شود. همچنین ترنسدیوسرهای مگنتواستریکتیو نسبت به نوع پیزوالکتریک راندمان کمتری دارند که دلیل اصلی این امر ناشی از دو تبدیل انرژی یعنی ابتدا انرژی الکتریکی به مغناطیسی و سپس مغناطیسی به مکانیکی است که مقدار راندمان در این تبدیلات کاهش می­یابد. به عبارتی در این نوع ترانسدیوسر حدود 50% از انرژی اعمالی به صورت حرارت از دست می­رود که سبب می­شود که پایین نگهداشتن دمای آنها در حمام شستشو مشکل باشد. همچنین این ترنسدیوسرها با شدت ولتاژ کم و جریان بالا به علت نیاز به پلاریزاسیون کار می­کنند.

شماتیک ترانسدیوسر با محرکه مغناطیسی

 ترنسديوسر پیزوالکتریکي (Piezoelectric Transducer)

ترنسدیوسر پیزوالکتریک با استفاده از اثر پیزوالکتریکی که در آن برخی از مواد تحت تاثیر میدان الکتریکی تغییر ابعاد می­دهند، بطور مستقیم انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می­کند. انرژی الکتریکی با فرکانس التراسونیکی به کریستال­های سرامیکی پیزوالکتریکی اعمال می­شود و موجب تغییر ابعادی آن می­شود. با  قطع انرژی الکتریکی اعمالی، سرامیک به ابعاد اولیه خود بر می­گردد و به انبساط و انقباض تا دمپ کامل ادامه می­دهد. در زمان انبساط ترنسدیوسر، موج صوتی یا موج فشار منتشر می­شود. فرکانس موج فشار توسط فرکانس تشدید ترانسدیوسر (مشخصه ساخت) و فرکانس خروجی ژنراتور تعیین می­شود. از پیزوالکتریک­ها می­توان به کریستال­های کوارتز، تیتانات باریم، تیتانات زیرکونات سرب و PZT اشاره کرد. برخلاف ترنسدیوسرهای نوع مگنتواستریکتیو، نوع پیزوالکتریکی به راحتی در فرکانس­های بالا حدود MHz نیز کار می­کند. اکثر ترنسدیوسرهایی که برای مقاصد شستشو به کار می­رود، از نوع پیزوالکتریکی است.

تغییرات ساختاری پیزوالکتریک در اثر میدان الکتریکی

اگر ترنسدیوسر در معرض دمایی بیشتر از دمای کیوری (Curing) سرامیک قرار بگیرد، پیزوالکتریک دی­پلاریزه شده و خاصیت خود را از دست می ­دهد و به خوبی کار نمی­ کند. اگر ترنسدیوسر شستشوی التراسونیک بطور خشک به کار گرفته شود یعنی بدون مایع برای انتقال موج صوتی با شدت بالا، موجب شکستن یا تراشه شدن آن می­ شود.

R

شرکت فراصوت تجهیز ایرانیان (ایران التراسونیک) توانمندی طراحی و ساخت انواع ترنسدیوسرهای التراسونیک با فرکانس های ارتعاشی و توان های مختلف را دارد.

طراحی و ساخت ترنسدیوسرهای خاص خود را به ما بسپارید!

ترنسديوسرهای ساخته شده توسط شرکت فراصوت تجهیز ایرانیان

نمونه های ساخته شده توسط این شرکت در طیف های فرکانسی 15، 18، 20، 25 و 28 کیلوهرتز و بازه توانی 200 الی 3000 وات می باشند. این ترنسدیوسرها در طرح های هندسی مختلف پله ای، مستقیم، مخروطی و افزاینده طراحی و ساخته شده اند.